3/21/2014

Oto nasze postacie do opowiadania 
"Niezywykła przygoda w Zakopanem".

(metoda pracy - Story line)Kolejne etapy pracy:

1. PREZENTACJA POSTACI
Wykonanie własnych postaci.
Kim są bohaterowie opowiadania? Ile mają lat? Gdzie i z kim mieszkają? Czym się interesują? Jakich mają przyjaciół? Co robią na codzień? Jakie mają marzenia?

Cześć!!!
Nazywam się Tomek. Mam 18 lat. Sam mogę decydować, co teraz robię. Mam brązowe włosy, lubię mieć na sobie zieloną bluzę, niebieskie dżinsy, czarne buty i czarną czapkę. Teraz wiecie trochę, jak wyglądam. Lubię spędzać wolny czas w naturze, najbardziej lubię patrzeć na ptaki. Jestem ciekawy, jakie byłoby to uczucie, żeby latać. Teraz studiuję na kierunku ornitologicznym. Ornitolog to osoba, która obserwuje ptaki po to, żeby poznać ich życie i zwyczaje. Mieszkam w Paryżu.  Mam kolege , który się nazywa Carter i też koleżankę Sarę.        

Witam ! J
Nazywam się Sara ale nazywają mnie ”Piżamowa dziewczyna”. Mam 17 lat  
i mam urodziny 4 maja. W wolnym czasie lubię spać, chodzić w piżamie, rysować, poznawać przyjaciół, kraje i potrawy.
Bardzo lubię chodzić do szkoły. Jestem w klasie piątej. W szkole mam dwie koleżanki. Jedna ma na imię Martynka ale nazywam ją Super Marchewa, ponieważ bardzo lubi pomarańczowy kolor. Druga ma na imię Patrycja ale nazywam ją  Mega Pączek, ponieważ jest puszysta.
Mój ulubiony kolor to ”baby pink”. Mam strasznie dużo torebek.
Mieszkam w białym domku, w mniejszej miejscowości koło Warszawy. Mieszkam razem z rodzicami. Mam malutkiego pieska, który ma na imię Puszek.  

 J
 Siema! Nazywam się Carter ale man przezwisko ”pan Zapominalski, ponieważ o wszystkim zapominam. Mam 20 lat 
i jestem kierowcą wyścigowym i trochę piłkarzem.
Mam czarne włosy i niebieskie oczy. Mam 1,80 m wrostu 
 i jestem szczupły.
Interesuję się zwierzętami, a najbardziej lubię psy, ponieważ są odważne.
Jestem Polakiem, ale przeprowadziłem się do USA, do Las Vegas. Mieszkam sam w dużm domu.                        2. PODRóż
Podróż do Zakopanego.
Jakim środkiem komunikacji podróżowały postacie? Jak długo trwała podróż? Gdzie zatrzymały się na okres pobytu w mieście? Opisz to miejsce, załącz zdjęcie lub wykonaj samodzielnie rysunek.


Tomek spotka się z Carterem we Francji. Potem lecą razem samolotem 
z lotniska “Roissy Charles de Gaulle” w Paryżu do Warszawy.  Lotnisko to należy do jednych z największych lotnisk świata. Samolot ląduje na lotnisku Okęcie. Tam spotykają się z Sarą, która przyjechała do Warszawy taksówką 
z miejscowści Żelazowa Wola.Następnie wszyscy razem pojechali autobusem komunikacji miejskiej na stację kolejową i oczekiwali na pociąg do Zakopanego. Pociąg ten był typu Express, a bilet w pierwszej klasie kosztował 168 zł. Na stacji zjedli kanapki z serem. Podróż trwała 6 godzin i 30 minut.
 Hotel, w którym się zatrzymali to Grand Hotel Stamary na ulicy Kościuszki 19. 
Po zameldowaniu, Sara udała się na hotelowe spa, a Carter z Tomkiem poszli popływać w basenie. źródło: (http://www.easytobook.com/en/poland/malopolskie/zakopane/grand-hotel-stamary-106948/)3. ZWIEDZANIE
Zwiedzanie miasta. Wykorzystajcie mapę miasta i wskażcie na niej miejsca, które nasi bohaterowie zwiedzą. Zaznacz trasę zwiedzania. Opisz krótko wybrane miejsca.

Krupówki są reprezentacyjną ulicą w Zakopanem położoną w centrum miasta. Wzdłóż ulicy jest wiele sklepów, restauracji, poczta, Dworzec Tatrzański, kościół. Można tu skorzystać z takich atrakcji jak przejażdżka dorożką lub zdjęcie z misiem. Można też podziwiać piękny widok na Giewont. Krupówki to bardzo popularne miejsce wśród turystów.


Jaskinia Mylna położona jest w Dolinie Kościeliskiej. W lecie temperatura wewnątrz jaskini jest w granicach +5 °C, a zimą panują ujemne temperatury. Jest to jedna z ciekawszych jaskiń tatrzańskich.Można zwiedzać ją samemu bez przewodnika. Pamiętać jednak należy, że nie ma w niej sztucznego oświetlenia, trzeba więc zabrać ze sobą latarkę.  Bez światła można łatwo zabłądzić, co zdarzyło się już wielu turystom.
W lipcu 1945 r. w labiryntach jej podziemnych korytarzy zabłądził i zmarł z wycieńczenia ksiądz Józef Szykowski. Zwłoki znaleziono dopiero dwa lata później.

Giewont - szczyt górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894m i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest  najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski.


Zdjęcie: Dagmara Dosz Nyberg, www.photovisi.com

źródła:
http://pokoje.perspektiw.pl/?p=255
http://www.planetagor.pl/articles/entry/Jaskinia-Mylna
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zakopane_-_ul_Krupowki_(2).JPG

4. PRZYGODA
Czas na niezwykłą przygodę ... Nasi bohaterowie postanowili wspiąć się na szczyt Giewontu. W jakim paśmie górskim znajduje się ten szczyt? Jak legenda związana jest z tą górą? Jaka przygoda spotkała tam naszych bohaterów?

Pamiętaj o strukturze opowiadania:

Tytuł

Wstęp

Rozwinięcie

Zakończenie


Legenda o rycerzach śpiących w Giewoncie
Czyta: A. K. klasa 5

Opowiadanie - "Przygoda w górach"


Rozdział I
Tomek, Carter i Sara postanowili się ścigać, metą był szczyt góry Giewont. Po dwóch godzinach wędrówki tylko Sara i Tomek dotarli na szczyt. Byli wyczeńczeni, ponieważ pokonanie tak długiego dystansu szybkim krokiem i w dodatku pod górę wymagało wiele siły. 
- O, widzę, że już jesteś - powiedziała Sara. - A gdzie jest Carter?
- Jeszce nie przyszedł. Będzie zły, bo nie lubi być ostatni - skomentował Tomek.
- Usiądźmy przy skale i poczekajmy na niego. - zaproponowała Sara.

Po upływie godziny Tomek i Sara zaczęli się martwić. Czas mijał, a Cartera jak nie było, tak nie było.
- Boję się, że karter zabłądził.- powiedziała Sara.
- Więc go poszukajmy. - zaproponował Tomek.
- To dobry pomysł.

Tomek i Sara schodzili z góry wyznaczonym szlakiem turystycznym, gdy nagle usłyszeli głos Cartera: - Ratunku, pomocy. Okazało się, że Carter wpadł do głębokiej dziury w pobliżu niewielkiego wodospadu.

5. WYSyłAMY WIADOMOść 
Opis przygody w telegraficznym skrócie.
Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Powiadomcie o tym rodziców postaci pisząc wiadomość typu sms.

6. NAUKA GWARY GóRALSKIEJ :-)

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar