4/07/2014


-WIOSNA-

1. Praca z opowiadaniem "O wiośnie, która się spóźniała".  Rozmawiamy o tym,  po czym można poznać wiosnę. 


2. Na podstawie kluczowych słów z tekstu inforamacyjnego próbujemy sami odtworzyć najważniejsze informacje.

3. Otrzymujemy list od pani Wiosny i piszemy odpowiedź. W liście zadajemy  pytania pani Wiośnie, np. Ile masz lat?, Gdzie mieszkasz? - wg. własnego pomysłu i wyobraźni). 4. Porównujemy swoje listy z wersją poprawioną przez nauczyciela. Oznaczamy słowa, które się różnią. 

5. Otrzymujemy kolejny list od pani Wiosny. Tym razem, aby odpisać, musimy wykorzystać wiedzę z poprzednich lekcji.
                                                                         Trelleborg, 1 kwiecień 2014

Droga A, D i R!

Cieszę się, że napisaliście do mnie listy. Widzę, że wiecie doskonale, po czym mnie poznać i dlatego jestem z Was bardzo dumna. Mam do was jeszcze kilka pytań. Jestem ciekawa czy wiecie, jak nazywają się wiosenne kwiaty? Słyszałam też, że pewne zwierzęta śpią “snem zimowym”. Czy możecie mi wytłumaczyć, co to znaczy? Jakie zwierzęta śpią podczas zimy? Gdzie śpią? Czy nie potrzebują nic jeść w tym czasie? Nie znam zbyt dobrze Pani Zimy, bo przecież, kiedy do Was przychodzę, jej już tu nie ma. Stąd moje pytania. Proszę odpiszcie mi wkrótce.

Pozdrawiam Was serdecznie!

                                                          Pani Wiosna


6. A oto odpowiedź ...

7. Przy okazji rozmowy o wiosennych kwiatach pokusiliśmy się o opis jednego z nich. 

Tulipany to kwiaty wiosenne. Płatki są o różnych kolorach: czerwone, białe, żółte, pomarańczowe, fioletowe i różowe. Kształt płatków może być zaokrąglony lub strzelisty. 
W środku są pręciki. Listki są zielone i ostro zakończone. Tulipany wyrastają  z cebulek. 
Do Europy sprowadzono je z Azji.


Rysunek A.T. "Tulipany"


8. Praca z opowiadaniem M. Strzałkowskiej "Spóźniona Wiosna".  Pani Wiosna napisała kolejny (ostatni już) list. Było to doskonałe wprowadzenie do pracy z czytaniem.


Trelleborg, 6 maj 2014

Witam Was!
Na początku pozdrawiam Was serdecznie! Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku. W szkole jesteście grzeczni i odrabiacie lekcje. Wiem, że nie zapominacie o języku polskim. To bardzo ważne, żebyście się go pilnie uczyli, ponieważ ja piszę do Was po polsku i chcę żebyście mnie rozumieli. Oto list, który Wam obiecałam.

Nie wiem, ile mam lat. Jestem zawsze młoda i piękna. Mam mnóstwo cudnych kwiatów we włosach, kolorowych motyli na sukience, a na twarzy rumieńce malowane promieniami wiosennego słońca. Mam trzy siostry. Nazywają się Lato, Jesień i Zima. Mam również trzech braci o imionach Marzec, Kwiecień i Maj. Kiedyś Zima zazdrościła mi mojego wyglądu i postanowiła mnie uwięzić. Chcecie poznać tę historię? Zapytajcie o nią Panią od języka polskiego. Na pewno Wam ją przeczyta. A może przeczytacie ję sami?

                                                                                   Ucałowania!                                            

                                                                                                       Wiosna.                               


Inga kommentarer:

Skicka en kommentar